fbpx

Co to jest scenografia?

  /  Organizacja i planowanie eventów   /  Co to jest scenografia?
Co to jest scenografia?
Cazs czytania: 3 minut

Organizacja wydarzenia to nie lada wyzwanie. Nad każdą imprezą biznesową, korporacyjną, kulturową, sportową czy rozrywkową pracują doświadczeni specjaliści, dbający nie tylko o event marketing, ale także odpowiednią koncepcję scenograficzną. Powinna bowiem spełniać oczekiwania uczestników i w odpowiedni sposób nawiązywać do ich osobowości czy upodobań. W końcu nie tylko znani goście – influencerzy czy prelegenci, zapadają w pamięć, lecz niebanalna scenografia stricte nawiązująca do tematyki imprezy. W poniższym artykule dowiesz się, czym jest scenografia, jaka jest rola scenografa, co wpływa na charakter wydarzenia oraz jak rozpocząć przygodę z event designem.

Scenografia w ujęciu definicyjnym

Z pewnością nie raz spotkałeś się z terminem „scenografia”. Nic dziwnego, gdyż towarzyszy nam od najmłodszych lat, zaczynając od szkoły podstawowej i zajęć z języka polskiego czy plastyki. Scenografia zazwyczaj jest kojarzona ze sztuką teatralną, operą, widowiskiem baletowym, a nawet telewizją. Jednak w jaki sposób wiąże się ona z organizacją wydarzeń? To proste! Na przestrzeni lat niezwykle popularna stała się również scenografia eventowa, która dotyczy przede wszystkim konferencji branżowych, festiwali, koncertów, targów, a także oficjalnych gali. Z pewnością oczami wyobraźni widzisz wszystkie wydarzenia, w których brałeś udział oraz ich niebanalną oprawę, która głęboko zapadła Ci w pamięć. Otóż to! Scenografia eventowa to wizualna budowa wydarzenia, która składa się m.in. z charakterystycznego tła o odpowiedniej tematyce oraz dekoracji, które ściśle nawiązują do organizowanej imprezy. Mogłoby się wydawać, że to nic takiego, przecież najważniejsi są zaproszeni goście, prelegenci, gwiazdy. Nic bardziej mylnego! Scenografia to jeden z najważniejszych elementów wpływających na finalny sukces wydarzenia.

Jaka jest rola scenografa podczas organizacji eventów?

Kim jest scenograf i jaka jest jego rola podczas organizacji wydarzeń? Z pewnością rzadko kiedy zastanawiamy się nad kulisami powstawania oprawy graficznej imprez masowych, a szkoda! To właśnie w gestii scenografa leży przygotowanie eventu, nie tylko zgodnego z wcześniej przygotowaną koncepcją kreatywną. Odpowiada on również za panującą podczas wydarzenia atmosferę. Na jego barkach spoczywa sukces przedsięwzięcia i zarazem wpływ na odbiór, emocje oraz zachowanie uczestników. Odpowiedzialny za tło, dekoracje, a także oświetlenie tworzy oprawę, która skutecznie zapadnie w pamięć zarówno widowni, jak i zaproszonym w imieniu firmy prelegentom oraz gwiazdom.

Oprawa scenograficzna a charakter wydarzenia

Oprawa scenograficzna w dużej mierze zależy od miejsca, w którym jest organizowane wydarzenie oraz charakteru przedsięwzięcia. Po pierwsze, przestrzeń powinna wyróżniać się nie tyle przestronnością, ile możliwościami aranżacyjnymi. Sama scenografia natomiast, jak wspomnieliśmy wcześniej, powinna stricte nawiązywać do rodzaju imprezy – koncertu, konferencji branżowej, targów lub gali, a także motywu przewodniego. Najlepiej, aby oprawa graficzna odpowiadała wizualnie logo firmy odpowiedzialnej za wydarzenie bądź misji, którą organizatorzy chcą przekazać szerszej publiczności. Coraz częściej na finalny charakter wydarzenia mają wpływ nie tylko statyczne dekoracje, ale przede wszystkim oświetlenie oraz elementy multimedialne, oparte na subtelnej grze świateł. Mamy na myśli m.in. ekrany, projektory, a także obiekty wzbogacone lampami LED, bez wątpienia skupiające uwagę gości. Scenograf nie może jednak zapomnieć o funkcjonalności urządzanej przestrzeni. Musi wziąć pod uwagę to, jak ma wyglądać ruch podczas wydarzenia, uwzględniając przy tym strefy wolne od aranżacji w celu ułatwienia komunikacji.

Jak rozpocząć swoją przygodę z event designem?

Z pewnością zastanawiasz się teraz, jak rozpocząć przygodę z event designem? Jeśli jesteś dopiero w połowie swojej ścieżki edukacyjnej, warto zastanowić się nad klasą humanistyczną, nastawioną na takie przedmioty, jak historia sztuki, dzięki czemu poznasz historię dorobku kulturalnego od podszewki. Edukację z zakresu sztuki możesz również podjąć podczas studiów, zapisując się na kierunek o tej samej nazwie. Niemniej równie ciekawym rozwiązaniem będzie wzięcie udziału w kursie event designera, który powstał z myślą o osobach gotowych zmienić dotychczasową ścieżkę zawodową, ale także organizatorach imprez chcących poszerzyć swoje kompetencje, aby efektywnie wpłynąć na współpracę ze scenografami. Dedykowany jest także wszystkim, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w związku z event planningiem.

Dodaj komentarz

Masz do nas pytanie?

Rejestracja

Przypomnienie hasła