13 maja 2021
Cazs czytania: 4 minut
W czwartym podsumowaniu tygodnia m.in. o rozmowie z twórcą spektakli Disney’a, ciekawej instalacji w centrum kongresowym, kontrowersyjnym systemie wsparcia artystów i zbliżającym się finale konkursu MP Power Awards.
Zapraszamy do lektury!
1. Zagadkowy pokój hotelowy
Ciekawą atrakcję dla gości przygotował hotel Koszary Arche położony w centrum Góry Kalwarii (25 km od stolicy). Klimat budowany jest już przez samą lokalizację – obiekt jest zabytkiem z 1863 roku i powstał w miejscu dawnej siedziby wojskowego garnizonu, wcześniej zajmowanego przez ojców dominikanów. Właściciele, w jednym z hotelowych pokoi, przygotowali dla gości zagadkę związaną z zaginięciem żołnierzy.
„Do stylowego wnętrza z odkrytą cegłą wstawiliśmy 2 łóżka piętrowe, a cały pokój wyposażyliśmy w rekwizyty pochodzące z Wojska Polskiego. Są hełmy, koce, siatki maskujące, zasłony moro, a nawet szczotki do czyszczenia obuwia, stare telefony czy dawne sudoku. W każdej z tych rzeczy kryje się zagadka, a jej kolejne rozwiązanie zbliża Was do odkrycia tajemnicy pokoju. Miejsce jest tak zaprojektowane, że rozszyfrowywanie możecie podzielić na cały dzień, a nawet noc!” (źródło: koszaryarchehotel.pl)
Źródło i szczegółowe informacje: koszaryarchehotel.pl
2. Spektakularna instalacja oświetleniowa
Tampere Hall, największe centrum kulturalne i kongresowe w krajach nordyckich, odnowiło oświetlenie w sali głównej. Za wykonanie odpowiadały Audico Systems Oy oraz ELATION Professional Europe – konstrukcja zawiera 281 urządzeń LED Fuze Pendant™, co stanowi jedną z najbardziej spektakularnych instalacji oświetleniowych na świecie.
Oprócz efektywności energetycznej, modernizacja oświetlenia miała na celu uwzględnienie potrzeb wszystkich użytkowników budynku, od projektantów oświetlenia realizujących tu eventy, po codzienny personel sprzątający.
W Tampere Hall znajduje się również pierwsze na świecie muzeum poświęcone Muminkom 😀
3. System wsparcia artystów zawodowych
Trwają prace nad projektem ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, która ma definiować grupę zawodową artystów i warunki pracy artystycznej, zapewniając systemowy dostęp do ZUS i NFZ oraz dostosowując szereg rozwiązań do specyfiki pracy artystów.
6 maja odbyła się konferencja „Ustawa dla artystów. Artyści o ustawie”, z której nagranie możesz zobaczyć poniżej:
Sporą burzę wywołuje między innymi pomysł wprowadzenia (lub zaktualizowania) opłaty reprograficznej, która jest pobierana od urządzeń służących do odtwarzania utworów m. in. płyt, dyskietek, kart pamięci. Istniejąca lista urządzeń jest przestarzała i nie obejmuje np. smartfonów, stąd pomysł aktualizacji. Są jednak głosy mówiące o tym, że za utwory użytkownik smartfona już płaci, kupując dostęp do serwisów typu Spotify czy Netflix, a osoby które nie chcą korzystać z utworów nie powinny być obciążane dodatkową opłatą przy zakupie sprzętu.
Poparciu nowych rozwiązań z pewnością nie sprzyjają wywiady, takie jak ten z Iloną Łepkowską dla money.pl „Podatek od smartfona. Łepkowska: To niewielkie pieniądze, nie lamentujmy”.
Wsparcie dla artystów jest istotne, szczególnie w tak trudnym czasie jak pandemia, pytanie tylko czy proponowane rozwiązania nie wzbudzą niechęci społecznej i większego braku zrozumienia dla branży?
Źródło i więcej informacji: artystazawodowy.pl
4. Problem z pracownikami w branży HoReCa
Okazuje się, że zdejmowanie obostrzeń nie stanowi remedium na wszystkie problemy branży eventowej, turystycznej, hotelarskiej czy gastronomicznej. Zwolnienia, które dotknęły rynek w ostatnim roku (nawet, jeśli oficjalna stopa bezrobocia jest nadal na tym samym poziomie – hmmm?) odbijają się teraz czkawką.
Pracownicy, którzy przez wiele miesięcy nie mieli możliwości wykonywania pracy, znaleźli inne źródła dochodu i niekoniecznie chcą wracać…
„(…) okazuje się, że często pracują w zupełnie innych branżach lub otworzyli własne, niewielkie biznesy. Ponad połowa nie chce już więcej słyszeć o gastronomii. Zarzekają się, że nie wrócą, nie chcą już nigdzie aplikować. Bardzo często mówią o swoim rozczarowaniu i że ich życie i marzenia odwróciły się o 180 stopni.” (źródło: horecabc.pl)
Źródło i więcej informacji: horecabc.pl
5. QR code niczym znak Batmana
1500 dronów uniosło się ponad Shanghai (Chiny) w ramach uczczenia pierwszej rocznicy wypuszczenia gry video Princess Connect! Re:Dive. Drony rozświetliły niebo tworząc logo gry, postaci w niej występujące, a następnie kod QR. Zeskanowanie kodu telefonem pozwalało na przejście na stronę producenta i zakup gry.
Czy to przyszłość marketingu? Biorąc pod uwagę polskie realia niekontrolowanego umieszczania reklam gdzie popadnie, strach będzie wyjść z domu 😀
6. Kto stoi za spektaklami Disneyland?
W nocy z 18 na 19 maja (inna strefa czasowa) odbędzie się dyskusja z Brian’em Larsh’em – projektantem i reżyserem kreatywnym spektakularnych widowisk Walt Disney na całym świecie.
Brian Larsh ma ogromne doświadczenie zarówno w telewizji, jak i w przemyśle rozrywkowym. Jego umiejętność łączenia technologii i kreatywności wznosi go na poziom opowiadania historii, który trudno osiągnąć komukolwiek innemu. Posiada szeroką wiedzę z zakresu używania fontann wodnych, oświetlenia, ognia, projekcji video, mappingu i laserów, która pozwala mu na wywołanie u widzów niezapomnianych emocji.
Spotkanie dla wszystkich pasjonatów technologii eventowych 😀
Rejestracja: Designing Dreams – One on One with Brian Larsh (pamiętaj o zmianie czasu)
7. Finałowa gala konkursu MP Power Awards
Już 19 maja odbędzie się finałowa gala konkursu MP Power Awards organizowanego przez Meeting Planner. Celem Konkursu jest wyróżnienie najlepszych eventów i projektów związanych z event marketingiem, wskazanie miejsc ze szczególnym potencjałem eventowym oraz wyróżnienie osobistości i ekspertów branży.
W trakcie trwania gali możesz też wysłać selfie do organizatorów, aby pokazać, że jesteś z nimi i całą branżą.
Rejestracja na wydarzenie: mppowernight
Jeśli jest coś, czym chcecie się z nami podzielić, macie jakiś naprawdę gorący news to piszcie na redakcja@eventmanagernews.pl (wykorzystamy tylko wybrane treści).
Autor: EMTG