Szkolenie „Podstawy techniki scenicznej dla Event Managera – oświetlenie, nagłośnienie, multimedia” skierowane jest do osób, które zajmują się (lub chciałyby rozpocząć taką pracę) organizacją eventów, zarówno z ramienia agencji eventowej, jak i jako pracownicy korporacji, instytucji czy domów kultury. Jest ono także dla osób, które chcą pracować przy organizacji festiwali i tras koncertowych lub w firmach specjalizujących się w technice eventowej np. jako handlowcy i muszą posiadać podstawową wiedzę na temat sprzętu i rozwiązań oraz wszystkich osób, które chcą wiedzieć, jak działa event „od kuchni”.
Profesjonalny Event Manager musi mieć szeroką wiedzę na temat technologii stosowanych na eventach, aby tworzyć koncepcje, które będą nie tylko efektowne, ale także dostosowane do rzeczywistości, lokalizacji i przewidzianego budżetu. Podstawowa wiedza techniczna jest także nieodzownym elementem dobrej współpracy z przedstawicielami firm zajmujących się techniką eventową. Na szkoleniu dowiesz się jak poprawnie briefować firmę od techniki eventowej, aby otrzymać ofertę spełniającą Twoje potrzeby i mieszczącą się w planowanym budżecie. Otrzymasz też najważniejsze informacje dotyczące multimediów, oświetlenia i nagłośnienia eventów oraz innych aspektów technicznych organizacji eventu.
Szkolenie prowadzone jest przez trenera, który przez ostatnie 20 lat współpracował z wieloma kluczowymi artystami polskiej sceny muzycznej, w tym między innymi z zespołem HEY, Katarzyną Nosowską, Edytą Górniak, Melą Koteluk, Adamem Sztabą, Dawidem Podsiadło, Natalią Przybysz, Edytą Bartosiewicz i Marią Peszek oraz realizował festiwale muzyczne i programy telewizyjne, takie jak Żywiec Męskie Granie, Opole, Sopot, Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, Węgorzewo, Must Be The Music, X FACTOR i wiele innych.
Kto będzie Cię szkolił?

Wojtek Kosiorek – Realizator dźwięku z ponad dwudziestoletnim stażem, aktualnie Dyrektor Zarządzający MEDIA SERVICE Sp. z o. o., wcześniej przez ponad 10 lat Dyrektor Techniczny Brill AV Media Sp. z o. o. – obie firmy to jedne z największych firm zapewniających technikę eventową w Polsce. Przez ostatnie 20 lat współpracował z wieloma kluczowymi artystami polskiej sceny muzycznej, w tym między innymi zespołem HEY, Katarzyną Nosowską, Dawidem Podsiadło, Edytą Górniak, Kayah, Andrzejem Piasecznym, Melą Koteluk, Adamem Sztabą, Natalią Przybysz, Edytą Bartosiewicz i Marią Peszek. Realizował wiele festiwali muzycznych i programów telewizyjnych, takich jak Żywiec Męskie Granie, Opole, Sopot, Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, Węgorzewo, Must Be The Music, X FACTOR.
Więcej o trenerze.
Co zyskasz?
- otrzymasz oficjalny certyfikat opatrzony numerowanym hologramem Stowarzyszenia Branży Eventowej SBE – to jedyne takie szkolenia na rynku
- nauczysz się briefować i współpracować z firmą techniczną, żeby uniknąć błędów i stresu w trakcie realizacji eventu
- poznasz podstawy działania multimediów, oświetlenia i nagłośnienia – dokładnie tyle, ile potrzebujesz, żeby rozumieć język techników i podejmować świadome decyzje
- dowiesz się, jak planować harmonogram montażu i demontażu, żeby lepiej zarządzać czasem i budżetem
- odkryjesz najnowsze rozwiązania techniczne z polskich i zagranicznych eventów – w wersjach na każdy budżet
To szkolenie jest dla Ciebie, jeśli:
- organizujesz wydarzenia w agencji, korporacji lub instytucji i chcesz lepiej współpracować z firmami od techniki eventowej
- chcesz zobaczyć jak działa event „od kuchni” i poznać podstawowe pojęcia techniczne
- planujesz rozpocząć karierę w branży eventowej i chcesz już na starcie znać język, którym mówi branża
- myślisz o pracy w firmach specjalizujących się w technice eventowej np. jako handlowiec i potrzebujesz solidnych podstaw na temat sprzętu i rozwiązań
- po prostu chcesz rozwijać swoje kompetencje i zwiększyć swoją wartość jako event manager
Program (8h / 9:00 – 17:00)
1. Techniczne aspekty organizacji eventu
1.1. Wprowadzenie do istoty zagadnienia zabezpieczenia technicznego eventu
1.2. Wybór podwykonawcy na Twoje wydarzenie
1.3. Co musi wiedzieć firma techniczna, aby prawidłowo wycenić i zrealizować event?
1.4. Kreacja a budżet (eventy na zlecenie a wspólne tworzenie koncepcji przez agencję eventową i ekipę techniczną)
1.5. Wizualizacje – czy są potrzebne?
1.6. Bezpieczeństwo i wypadki podczas wydarzeń
2. Konstrukcje sceniczne
2.1. Podesty, dachy, horyzonty, systemy kratownic
2.2. Możliwości techniczne obiektu – wysokość, dopuszczalne obciążenia, punkty podwieszenia, przyłącza energetyczne
3. Nagłośnienie imprez (eventów)
3.1. Przygotowanie na podstawie charakteru imprezy i dokumentacji obiektu/terenu
3.2. Podstawowe informacje dotyczące nagłośnienia imprez (eventów) – ciekawostki z życia realizatora
3.3. Mikrofony kablowe (dynamiczne i pojemnościowe)
3.4. Mikrofony bezprzewodowe (do ręki, nagłowne, do klapy)
3.5. Mikrofony konferencyjne (gooseneck, multifony)
3.6. Głośniki tradycyjne i systemy line array
3.7. Tłumaczenia symultaniczne
3.8. WARSZTAT: analiza rideru zespołu Hey
4. Oświetlenie eventowe i efekty specjalne
4.1. Źródła światła, filtry, soczewki, systemy mieszania kolorów
4.2. Inteligentne oprawy oświetleniowe: ruchome głowy (SPOT, PROFIL, WASH, BEAM), naświetlacze ledowe
4.3. Efekty: gobo, dymy, stroboskopy, oświetlenie eventowe architektoniczne
5. Multimedia
5.1. Podstawowe rodzaje złączy i kabli
5.2. Technologie wyświetlania obrazu
5.3. Rozdzielczość a proporcja obrazu
5.4. Dopasowanie rozmiaru ekranu i odległości projektora do audytorium
5.5. Rodzaje projekcji: przednia, tylna, wielkoformatowa (edgeblending, picture in picture)
5.6. Ekrany LED – jasność, rozdzielczość, odporność na warunki atmosferyczne, elastyczność
5.7. Elementy dodatkowe: animacje, grafiki, jingle
5.7. Procesory obrazu oraz serwery multimedialne i ich możliwości m.in.: projekcje 3D, projekcje 360 °, kluczowanie obiektów, warping, mapping, blending, tracking, powierzchnie interaktywne
5.8. CASE STUDY: najciekawsze realizacje w Polsce i na świecie, przykłady ciekawych rozwiązań na każdy budżet
6. Dokumentacja i formalności
6.1. Harmonogram prac a scenariusz wydarzenia
6.2. Na czym można, a na czym nie warto oszczędzać?
7. Szanuj technicznego jak siebie samego
7.1. Efektywna współpraca między klientem a ekipą techniczną, czyli jak dbać o ludzi, którzy pracują na sukces Twojego wydarzenia
7.2. Najczęstsze nieporozumienia na linii organizator/uczestnik a ekipa techniczna
Copyright © EMTG – DR 2009 wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakresy i programy szkoleń przedstawione na stronie www.emtg.pl oraz w materiałach promocyjnych i szkoleniowych objęte są prawami autorskimi zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Zapisy i informacje organizacyjne
6 marca 2026 (09:00-17:00)
Szkolenie: „Podstawy techniki scenicznej dla Event Managera – oświetlenie, nagłośnienie, multimedia”
Trener: Wojtek Kosiorek
970 PLN brutto (zawiera 23% VAT), wystawiamy faktury
- Lokalizacja: Al. Jerozolimskie 49, Warszawa – 5 minut pieszo z Dworca Centralnego.
- Materiały szkoleniowe w wersji PDF otrzymasz na podany w zgłoszeniu adres mailowy przed szkoleniem (możesz je wydrukować lub bardziej ekologicznie – mieć pod ręką na telefonie lub komputerze, możesz też ich nie zabierać – wszystkie zagadnienia zostaną omówione na szkoleniu)
- Zapewniamy materiały piśmiennicze oraz przerwy kawowe (lunch we własnym zakresie, otrzymasz od nas mapkę z polecanymi restauracjami w okolicy).
- Kameralna atmosfera w sali z mini-biblioteką eventową.
- Certyfikat ukończenia kursu – otrzymasz go w wersji polskiej i angielskiej. Nasze certyfikaty, jako jedyne, posiadają oryginalne numerowane hologramy Stowarzyszenia Branży Eventowej – to potwierdzenie jakości naszych kursów.
- Dostęp do najnowszych ofert pracy na naszej grupie Kariera Event Managera, na której jest już ponad 30 tysięcy osób!
- Trenerzy z wieloletnim doświadczeniem, pracujący w najbardziej znanych firmach na rynku eventowym w Polsce.
- Małe grupy umożliwiające pracę warsztatową i dyskusję.