fbpx

Co możesz zyskać pracując jako eventowiec?

Jesteś tutaj:     /  Kariera w branży eventowej   /  Co możesz zyskać pracując jako eventowiec?
Co możesz zyskać pracując jako eventowiec?
Cazs czytania: 4 minut

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś nad wybraniem ścieżki kariery event managera, to na samym początku musisz wiedzieć, że nie będzie to spokojna, cicha i bezstresowa praca w biurze od 9 do 17. Potrafisz to zaakceptować lub dokładnie na to liczyłeś? To dobrze wybrałeś! Myślę, że tego zawodu nie można porównać do żadnego innego, a doświadczenia zebrane w tej branży, mogą przynieść Ci wiele korzyści – i to właśnie o nich będzie dzisiejszy artykuł. 

Odporność na stres 

To chyba jeden z kluczowych elementów tego zawodu i jeśli uda Ci się zapanować nad stresem, to po jakimś czasie, będzie to jedna z Twoich największych zalet. Wytrzymałość psychiczna w momentach silnego napięcia, to umiejętność, którą nabywa każdy event manager z uwagi na wiele czynników stresogennych, do których będzie musiał przywyknąć. Duża liczba zadań, wiele osób potrzebujących czegoś „na już” i setki drobiazgów, które, niezałatwione, mogą stać się przyczyną większych problemów – z tym wszystkim event manager mierzy się przy planowaniu każdego wydarzenia. Dodać do tego należy dużą odpowiedzialność oraz klientów patrzących na ręce i efekty pracy. Żeby opanować swoje emocje i zebrać w sobie siły do radzenia sobie z różnymi problemami, będziesz musiał wyjść daleko poza swoją strefę komfortu.

Multitasking na 101% 

To jedna z moich ulubionych zalet, nabyta po kilku latach w branży – szczególnie, że wcześniej miałem spory problem z nadzorowaniem kilku zadań jednocześnie. Multitasking, lub inaczej wielozadaniowość, to umiejętność, którą można nabyć już po kilku pierwszych zrealizowanych wydarzeniach. To, że w jednym momencie piszesz maila, rozmawiasz przez telefon, a przy biurku stoi już kolejny petent z pytaniami, stanie się dla Ciebie normalną sytuacją. Na miejscu eventu nauczysz się rozstawiać materiały marketingowe, jednocześnie pilnując cateringu, ustawienia krzeseł, montażu kratownicy i pracy asystentów. Nauczysz się również pamiętać o rzeczach potrzebnych na obecny event, event nadchodzący w kolejnym miesiącu, a także ten z poprzedniego miesiąca, który przecież trzeba jeszcze podsumować i rozliczyć. Multitasking wyniesiony z pracy event managera, przyniesie wiele korzyści także w życiu prywatnym – zauważysz to, kiedy zadania z całego tygodnia uda Ci się załatwić w dwa dni ☺

Komunikacja – level ekspert

Umiejętność rozmawiania z kompletnie obcymi ludźmi i dobijania z nimi targu, to kolejna ważna zaleta, którą zyskasz pracując jako event manager. Poza prostą rozmową, komunikatywność w tej branży to coś więcej – to umiejętność mówienia w taki sposób, żeby każdy Cię zrozumiał oraz wyrażania zadowolenia lub niezadowolenia tak, żeby od razu było wiadomo jaki masz stosunek do danej sprawy. Jako eventowiec nie będziesz mieć czasu na to, żeby nie rozmawiać z ludźmi otwarcie, ponieważ w którymś momencie może się okazać, że przez złą komunikację, ktoś Cię źle zrozumiał i wykonał zadanie zupełnie inaczej, niż byś tego oczekiwał. Komunikatywność to wspaniała cecha, dzięki której ułatwisz sobie życie nie tylko podczas pracy – szybciej dogadasz się z urzędnikiem, wykładowcą, partnerem czy innymi osobami, z którymi będziesz mieć styczność. Ta praca nauczy Cię, że szkoda czasu na niedomówienia. 

Asertywność to must have 

W tym przypadku, sprawę trzeba postawić jasno – w którymś momencie będziesz musiał nauczyć się podstaw asertywności, nawet jeśli jesteś osobą nieśmiałą i nielubiącą konfliktów. Praca event managera wymaga nie tylko kreatywności, ale także umiejętnego zarządzania czasem – swoim, swoich współpracowników i zewnętrznych dostawców (a przynajmniej dobrej komunikacji z nimi w tym zakresie). Szybko nauczysz się mówić „tak” i „nie” oraz wymagać od innych tego, co należy do ich obowiązków. I nie mówię tu absolutnie o kłótni – mówię o jasnym postawieniu granic między zadaniami, które należą do Twoich obowiązków, a zadaniami należącymi do innych osób, które te osoby próbują na Ciebie przerzucić. W innym przypadku zostaniesz przytłoczony nadmiarem spraw, które nawet nie leżą w granicach Twoich kompetencji. 

Widzenie przestrzenne 

Czy trzymetrowy, prostokątny, biały podest będzie odpowiedni do szarego pomieszczenia, szerokiego na 8 metrów? Jak będą w danym miejscu wyglądały meble do strefy chill, na które uparł się klient? Czy 6 stolików koktajlowych wystarczy w tym pomieszczeniu, czy nie? Widzenie przedmiotów i kolorów, które dopiero pojawią się w danym miejscu, to niezwykła umiejętność, która pomoże wam zwizualizować przestrzeń i w odpowiedni sposób doradzić klientowi. Zaoszczędzisz trochę czasu, a dodatkowo będziesz w stanie przewidzieć problemy, które mogłyby wyjść na jaw dopiero po ustawieniu wszystkich elementów w danej przestrzeni. 

Znajomości 

Na każdym evencie będziesz gościć ludzi z wielu branż i na różnych pozycjach – będą to managerowie, dyrektorzy i prezesi. Jeśli tylko pozwolą Ci na to obowiązki i czas, to mnogość wydarzeń, na których będą tacy ludzie może być doskonałą okazją do networkingu. Także idąc na kurs organizatora imprez możesz nawiązać ciekawe relacje, które zaprocentują w dalszej karierze. Poznane wówczas osoby, mogą kiedyś chętniej przychodzić na organizowane przez Ciebie wydarzenia, mogą polecić Twoją pracę bądź firmę innym lub okazać się pomocni, przy ewentualnej zmianie pracodawcy. 

Własne mini-bazy danych

Bardzo ważnym dorobkiem event managera, są jego zaufani i sprawdzeni dostawcy. Im więcej będziesz ich znać i im więcej branż będą reprezentowali, tym lepiej dla Ciebie i dla Twojego pracodawcy. Posiadanie takich baz danych, dzięki którym możesz sprawniej produkować swoje materiały czy organizować wydarzenia, jest świetną wartością dodaną każdego eventowca. Oprócz szybszej pracy, będziesz mieć również „spokojniejszą głowę” – jeśli wiesz, że dana firma nigdy Cię nie zawiodła i masz do niej zaufanie, to możesz poświęcić trochę więcej czasu na pozostałe sprawy. 


Powyżej znalazły się korzyści, które ta praca przyniosła mi. Choć plusów jest pewnie znacznie więcej. Napiszcie w komentarzach w jaki sposób praca w branży eventowej zmieniła na plus Wasze życie – zarówno to zawodowe, jak i prywatne.

 

Autor: Adam Dolny dla Event Manager News

 

 

Zdjęcie na okładce autorstwa: bruce mars z Pexels

 

Dodaj komentarz

Masz do nas pytanie?

Rejestracja

Przypomnienie hasła