fbpx

Kwiatowe kreacje

Jesteś tutaj:     /  Technika, scenografia i nowe technologie   /  Kwiatowe kreacje
Kwiatowe kreacje
Cazs czytania: 3 minut

Kwiaty, podobnie jak farby, tkaniny, kamień czy drewno to materiał plastyczny, który można formować i pracować nim, oddając przy tym emocje, uczucia, grę świateł, kolorów i faktur. W zależności od okazji i charakteru wydarzenia można za pomocą materiału roślinnego stworzyć dowolną scenerię, podkreślić bajkowy charakter wnętrz, bankietowy szyk czy powagę spotkania biznesowego.

Pierwszym i najważniejszym etapem jest odwiedzenie miejsca, w którym odbędzie się uroczystość – należy je czytać jak księgę zasad i prawd – sprawdzić, jakie dominują kolory, czy są z ciepłej, a może z zimnej palety barw, w jakim stylu wykończone są wnętrza, czy pomieszczenia są wysokie czy niskie. Najmniejsze nawet szczegóły, które mogłyby się zdawać nieistotne, pomagają sprawić, że dekoracja kwiatowa będzie podkreślać urok sal, maskować ich niedoskonałości, a przede wszystkim nie będzie przytłaczać i kłócić się z otoczeniem. To, czym zajmuje się scenograf, powinno zostać określone już na początku omawiania wydarzenia. Bardzo istotną kwestią jest również okazja, z jakiej jest organizowany dany event i wywiad osobisty z klientem, w celu określenia jego wymagań, oczekiwań i możliwości finansowych. Pozwala to uniknąć rozczarowań i problemów w trakcie realizacji, a przede wszystkim daje możliwość znalezienia motywu przewodniego uroczystości i dopasowania dekoracji tak, by opowiadały piękną, spójną historię.

Dobrze przeprowadzona rozmowa, zapytanie o wiele szczegółów, nawet nieraz zadziwiających klienta, pozwalają uniknąć np. zaaranżowania kompozycji kwiatowych w kolorach zupełnie nieodpowiadających klientowi, niosących ze sobą negatywne skojarzenia lub mogących powodować alergie (kwiaty alergenne to w szczególności wszystkie gatunki mocno pylące i pachnące jak: lilie, frezje, hiacynty, narcyzy. Niekiedy uczulenia powodują również rośliny wydzielające olejki eteryczne np. eukaliptus).

Częstym problemem m.in. podczas organizowania wesel, są ludowe przesądy i dawne tradycje, które sprawiają, że niektóre kwiaty i dodatki nie są pożądane na tego typu uroczystościach. Dzieje się tak w przypadku wrzosów, pawich piór czy pereł. Ostatnimi czasy można jednak zaobserwować przełamanie dawnych zwyczajów i przywiązywanie wagi w większym stopniu do wyglądu, niż do znaczenia kwiatów. Chcąc podkreślić nasz szacunek dla gości z zagranicy warto pomyśleć o dekoracjach nawiązujących do kraju, z którego pochodzą – trzeba jednak być ostrożnym, ponieważ niektóre kwiaty i kolory mogą mieć dla obdarowanych zupełnie inne znaczenie np. niestosowne jest wręczanie białych kwiatów gościom z Chin, gdzie są one symbolem żałoby. Każdy gatunek kwiatów ma swój niepowtarzany charakter, który pięknie może podkreślić wnętrze obiektu, w którym zaplanowaliśmy nasz event.

Anturia, strelicje i storczyki są bardzo nowoczesne i eleganckie, dzięki czemu świetnie komponują się ze szkłem, metalem oraz nowoczesnymi, kubistycznymi kształtami. Lilie, róże, goździki oraz hortensje pięknie zdobią pałacowe wnętrza, podkreślając ich bogaty i pełen przepychu charakter. Rumianek, chamelaucium, chabry czy słoneczniki rewelacyjnie odnajdą się w miękkich, drewnianych salach, nadając całości nieco rustykalnego charakteru.

Same pąki kwiatów mają przeróżne faktury. Aksamitna i perłowa powierzchnia orchidei współgra z miękkimi, lekko połyskującymi tkaninami. Puchata struktura wielu goździków przywodzi na myśl bitą śmietanę. Połyskujący kwiat czerwonego anturium pięknie skomponuje się z paznokciami eleganckiej damy, niosącej je w bukiecie. Układając kwiaty gęsto, pałacowo, nie stosując lekkiej zieleni, przekażemy osobom obserwującym, że uroczystość jest bardzo formalna, elegancka i podkreślimy powagę sytuacji. Stosując polne dodatki, pozwalając bukietom oddychać, sprawimy, że całość będzie odebrana, jako bardziej spontaniczna, żywiołowa i lekka. Kolory również pełnią ważną rolę. Należy je dobrać do wnętrza, tak by były widoczne, ale żeby nie krzyczały – powinny wyciągać barwy z palety dominującej w sali.  W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, mogą się bardzo wyróżniać, rzucać w oczy, bądź też podkreślać uroczystość w sposób stonowany i delikatny.

Mocne kontrasty, soczyste ciepłe barwy ożywią wnętrza, pastele wytonują, chłodne odcienie podkreślą elegancję, a klasyczne czyste kolory dodadzą powagi.

Należy również zwrócić uwagę, jakie oświetlenie będzie na evencie, ponieważ w różnym świetle barwy i struktury wyglądają inaczej. Światło świec dodaje ciepła, romantyzmu i sprawia, że odcienie kwiatów mienią się i migoczą. Kolorowe podświetlenia można wykorzystać stosując białe kwiaty, na których najładniej będą odbijać się barwy lamp. W świetle dziennym najlepiej unikać zbyt mocnych kontrastów, ponieważ będą jeszcze bardziej widoczne. Istotne jest również zwrócenie uwagi na wysokość kompozycji kwiatowych. Przy niskich, świece na stołach sprawią, że będzie magicznie i migotliwie, zaś przy wysokich będzie widoczny spód kompozycji – wówczas lepiej wybrać światło sztuczne, odgórne np. z żyrandoli. Podczas ważnych imprez organizowanych przez głównego sponsora, ciekawym pomysłem na dekoracje jest zrobienie kwiatowego logo danej firmy. Mimo, że wiąże się to z zastosowaniem dużej ilości materiału roślinnego, to przy umiejętnym doborze gatunków nie musi iść w parze z bardzo wysokimi kosztami. Do takiego projektu nadają się jednak tylko kwiaty o sporej wytrzymałości. Kompozycje wykonane z gatunków bardziej trwałych, takich jak anturia, róże, goździki, margaretki czy lilie przetrzymają nawet kilka dni, przy odpowiedniej pielęgnacji i w dobrych warunkach temperaturowych. Rośliny o delikatnej budowie, dodatki polne, pąki eustom, maki, scabioza, charakteryzują się mniejszą trwałością, dlatego aranżacje z takich gatunków powinno się przygotowywać wcześnie rano w dniu realizacji, bądź wieczorem dzień wcześniej.

 


 

Udekorowanie sali kwiatami, wcale nie musi być bardzo drogą inwestycją. Stosując gatunki mniej ekskluzywne, nawet ułożone tylko w wazonach, można uzyskać równie piękny efekt, jak przy storczykach i szlachetnych różach, dlatego nie warto całkowicie rezygnować z dekoracji kwiatowej, z powodu ograniczeń budżetowych. Żywe rośliny wprowadzają do wnętrz piękno, harmonię, spokój i ciepło. Efekt wejścia i pełen zachwytu okrzyk gości jest dla organizatora bezcenny.

Autor: Karolina Koselska, Floral Concept Store by Eva Klimek

Artykuł ukazał się w Nr 1 magazynu Event Manager News (czerwiec 2013) – ZOBACZ archiwalne wydania magazynu

Zdjęcie na okładce autorstwa: Moose Photos z Pexels

Dodaj komentarz

Masz do nas pytanie?

Rejestracja

Przypomnienie hasła